Kategoriler: Böcekler

Güveden Kurtulma Yolları! Güve Hangi Kokuyu Sevmez

Güvelerin varlıklarını tespit etmek kimi zaman çok zor olabilmektedir. Gündüzleri genel olarak bulundukları ortamda saklanan güveler, gece vakitlerinde hareketlenirler. Peki, güve ile mücadele konusunda nelere dikkat edilmelidir? Yapılması gerekenler nelerdir? İşte güveler ile ilgili ayrıntılar:

Güve Nedir?

Güveler evlerde ortaya çıkan haşere sorunlarından bir tanesidir. Özellikle yemeklerin bulunduğu yerlerde ve kıyafet dolaplarında sıklıkla görülürler. Güveler, tüylü, yün ve kürklü giysilerde ve açık bırakılan yemeklerin üzerinde ortaya çıkarlar. Tabi ki bu durumda yapılacak bir dizi önlem vardır. Güvelerin evleri istila ettiğine dair en önemli belirtiler şunlardır:

Kıyafetlerde oluşan delikler,

Dolaplarda ortaya çıkan ağ şeklinde yapı ve tozlar,

Yiyeceklerin üzerinde oluşan tozlar. Bu belirtiler güvelerin istilasının başladığının göstergesidir.

Güveler Nasıl Evden Uzaklaştırılır?

Güveleri evden uzaklaştırmak için bazı yöntem ve teknikler vardır. Güvenin zararları ve sonrasında oluşan istilalar için şu yöntemler kullanılabilir:


Sinek kağıtları: Sinek kağıtlarının üzerinde çok güçlü bir yapışkan bulunmaktadır. Bu kağıtlar güvelerin istila ettikleri alanlara konulmalıdır. Güveler kağıda yapıştıktan sonra bir daha kurtulamayarak ölürler. En güçlü tuzaklardan biridir ve istila olasılığını azaltır.

Elektrikli Süpürge: Özellikle kıyafetlerde, halılarda ve dolaplarda yaşayan güveler için elektrikli süpürge iyi bir yöntemdir.

Güvelerin Sevmedikleri Koku ve Maddeler

Güvelerin sevmedikleri koku ve maddeleri kullanmak güve istilalarına karşı iyi bir çözüm yoludur.

Naftalin: Yazlık ve kışlık kıyafetlerde düzenleme yaparken, kıyafetlerin arasına geleneksel yöntemlerden biri olan naftalin koymak istilaları engeller. Naftalinin keskin kokusu güveleri rahatsız eder.

Talaş: Güvelerin nefret ettiği maddelerden biri olan talaş, güvelere karşı en etkili çözümlerden biridir.

Bitki Kesesi: Lavanta, karanfil ve defne gibi baharatların bir keseye konularak güvelerin bulunduğu alanlara bırakılması istilayı engelleyecektir.

Lavanta: Kuru ya da kokulu sprey şeklinde olan lavantaları ev içerisinde güvelerin oldukları bölgeye yerleştirmek, güvelerin o bölgeye gelmesini engelleyerek istilaları azaltacaktır.

Sirke: Dolapların sirkeli bir bez yardımı ile silinmesi güvelerin kalıntılarından kurtulmak için çok iyi bir yöntemdir.

Bu yöntemler güvelerin evde istila yapmasını engelleyecektir.

Yorumları Görüntüle

  • Unutkan biri olduğum için çokça başıma gelen bir durumdu güvelenme. Artık çözümü buldum evi sürekli sirkeli suyla siliyorum. uzun zamandır hiç böyle bir sorun yaşamadım.

Önerilen Yazılar

Tahta Kurdu ile mücadele etmenin püf noktaları

Tahta kurdu, tos böceğigiller familyasına ait bir canlı türüdür. Zararlı bir böcek türü olan tahta…

7 gün önce

Örümcek nasıl bir canlıdır? Örümcek türleri hangileridir?

Örümcekler, eklem bacaklılar familyasına ait olan canlı türleridir. Hemen hemen Dünyanın her tarafında yaşayan örümceklerin…

7 gün önce

Pire nasıl yok edilir? Pire ile mücadele yolları

Eklem bacaklılar sınıfında yer alan bir parazit türü olan pire kendi boy uzunluğuna kıyasla çok…

7 gün önce

Salyangozlar ne kadar yaşar? Salyangozlarla mücadele yolları

Salyangoz, canlılarının yaşadığı yerler tatlı su, kara ve denizdir. Rutubetli yerleri çok severler. Salyangozların vücutları…

7 gün önce

Sivrisinekten korunma yolları nelerdir? Sivrisinek neyi sevmez?

Yeryüzündeki uçan küçük canlıların en tehlikelilerinden biri olan sivrisinekler, zararsız görünmelerine rağmen çoğunlukla tehlikeli virüsleri…

7 gün önce

Tahta Kurusu ile mücadele etmenin doğal yolları nelerdir?

Tarihi 35000 yıl öncesine dayanan tahta kurusu, dünya çapında topyekün mücadele sonucunda, 1950 yılında yok…

1 hafta önce