Kategoriler: Böcekler

Kurtçuklardan Kurtulma Yolları! Evde Kurtçuk Neden Olur?

Halk arasında güve olarak bilinen kurtçuk bazı zamanlarda evlerde ve iş yerlerinde yoğun şekilde görülmektedir. Bu tarz canlıların ev ya da iş yerlerine gelmesinin nedeni, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve kendileri için uygun sıcak ortamlarda barınmaktadır. Tabi kısa süre içerisinde bulundukları ortama yayılmaları büyük sorun yaratmaktadır.

Kurtçuk Nedir?

Yaşam ortamlarında görünen evde kurtçuk omurgasız canlılar arasında yer almaktadır. Belirli kurtçuk türleri o kadar küçüktür ki neredeyse fark edilmemektedir. Bazıları ise uzun yapıda olabilmektedir. Solucan türleri gibi kurtçuklarda aslında daha çok kendilerine uygun alkali seviyesine sahip topraklarda gelişim göstermektedir. Fakat bazı durumlarda kendilerine uygun ortam olarak gördükleri sıcak ve besin maddeleri içeren ev ve iş yerlerinde üreyebilmektedir. Üstün tırmanma yeteneklerinden dolayı sadece yerlerde değil tavanlarda da rahatlıkla görülebilmektedir.

Kurtçuk Neden Olur?

Kurtçukların oluşması evlerde ve diğer ortamlarda açık halde bırakılmış gıdaların üzerlerine haşere ya da sineklerin kurtçuk yumurtalarını bırakmasıyla meydana gelmektedir. Zaman içerisinde gıdaların üzerine bırakılan bu yumurtalar larva haline gelip, büyüyerek ev kurdu oluşturmaya başlamaktadır. Küçük yapıda olan kurtçukları insanların yaşadığı ortamlardan uzaklaştırmak için yapılabilecek belirli müdahale yöntemleri bulunmaktadır. Kurtçukların görüldüğü andan itibaren bu yöntemlerin hızlı bir şekilde denenmesi ve ortamlardan yok edilmesi gerekmektedir.


Mücadele Yöntemleri

Yaşam alanlarında kurtçuk neden olur düşüncesi ile uygulanabilecek belirli korunma ve yok etme yöntemleri bulunmaktadır. Bulundukları ortama kısa sürede yayılıyor olmaları dezavantaj oluşturmaktadır. Yine de engellenmesi mümkün olmaktadır. Kurtçukların bulunduğu tüm yiyeceklerin atılması gerekmektedir. Görüldükleri ortamların tamamen boşaltılması ve tamamen temizlenmesi gerekmektedir.

Özellikle buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın gibi yerlerde görüldükleri düşünülürse bu bölgelerin çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekmektedir. Eğer görüldükleri ortamlar uygun ise çamaşır suyu serpildikten sonra bir gün bekleyip ertesi gün temizlik yapılması mücadele konusunda daha etkili olmaktadır. Bulundukları ortamların sık bir şekilde havalandırılması da gerekmektedir. Ayrıca açık alanlarda kesinlikle gıda maddesi bulundurulmamalıdır. Bu tarz önlemlerle engellemediği durumlarda ise kullanılabilecek belirli ilaçlar ya da destek alınabilecek profesyonel hizmet veren ilaçlama firmaları bulunmaktadır.

Yorumları Görüntüle

Önerilen Yazılar

Tahta Kurdu ile mücadele etmenin püf noktaları

Tahta kurdu, tos böceğigiller familyasına ait bir canlı türüdür. Zararlı bir böcek türü olan tahta…

7 gün önce

Örümcek nasıl bir canlıdır? Örümcek türleri hangileridir?

Örümcekler, eklem bacaklılar familyasına ait olan canlı türleridir. Hemen hemen Dünyanın her tarafında yaşayan örümceklerin…

7 gün önce

Pire nasıl yok edilir? Pire ile mücadele yolları

Eklem bacaklılar sınıfında yer alan bir parazit türü olan pire kendi boy uzunluğuna kıyasla çok…

7 gün önce

Salyangozlar ne kadar yaşar? Salyangozlarla mücadele yolları

Salyangoz, canlılarının yaşadığı yerler tatlı su, kara ve denizdir. Rutubetli yerleri çok severler. Salyangozların vücutları…

7 gün önce

Sivrisinekten korunma yolları nelerdir? Sivrisinek neyi sevmez?

Yeryüzündeki uçan küçük canlıların en tehlikelilerinden biri olan sivrisinekler, zararsız görünmelerine rağmen çoğunlukla tehlikeli virüsleri…

7 gün önce

Tahta Kurusu ile mücadele etmenin doğal yolları nelerdir?

Tarihi 35000 yıl öncesine dayanan tahta kurusu, dünya çapında topyekün mücadele sonucunda, 1950 yılında yok…

1 hafta önce