Akar, Mayt ve Mite ile Nasıl Mücadele Edilir?

Evinizde ya da iş yerinizde sizin dışınızda bulunan pek çok canlı olabilir. Bu canlılar insanlar, böcekler ya da bitkilerdir. Ancak bunların dışında da ev ve iş yerlerinizde sizin gözle göremeyeceğiniz küçüklükte olan bir takım şeyler bulunabilir. Bu küçük ve görülmez olan canlılardan en bilinenlerinden olan mayt herkes tarafından bilinmektedir. Ancak maytın dışında da bulunan pek çok gözle görülemez zararlı canlılar bulunmaktadır. Maytlar genellikle halılarda, yataklarda, yorgan ve yastıklarda bulunur. Gözle görülmesi mümkün olmadığı için ancak bazı rahatsız edici durumların sonucunda hissedilmeye başlanır. Bu rahatsız edici hisler maytın dışında akar ve mite gibi gözle görülmeyen zararlılarda da hissedilir.

Gözle Görülmeyen Zararlılarla İle Baş Etmenin Yolları

Gözle görülmeyen fakat evinizin ya da iş yerinizde başta olmak üzere neredeyse her yerde bulunan bu zararlı canlılar ile mücadele yolları oldukça çeşitli olmasına rağmen genellikle bilinmemekte ya da önemsiz gibi görülebilmektedir. Oysaki basit temizlik yöntemleri ile mayt, mite ve akar gibi pek çok zararlı olan şeyden kısa sürede etkili bir biçimde kurtulabilirsiniz. Burada öncelikle mayt, mite ve akarın olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bilmeniz gerekir. Eğer uyuduğunuz yatakta, yorganda veya yastıkta temiz olmasına rağmen kaşıntı ve hapşırma gibi sorunlar yaşıyorsanız ev eşyalarınızı kimyasallar ya da doğal temizleyiciler ile derinlemesine temizleyip havalandırmanız gerekir.


Kimyasal Temizleyiciler İle Mayt, Mite ve Akardan Kurtulmak

Mayt, mite ve akar gözle görülmediğinden evinizde yer alan eşyaları gerekli temizleyiciler ile yüksek ısıda yıkamanız oldukça etkili olacaktır. Yıkadığınız çamaşırları ve ev eşyalarınızı güneşten kuruttuktan sonra mutlaka ütüleyin. Böylece eşyalarınızı temizlemiş olursunuz.

Doğal Temizleyiciler İle Temizlik

Eğer kimyasal değil de doğal temizleyiciler ile temizlik yapıyorsanız mayt, mite ve akardan da doğal temizleyiciler ile kurtulabilirsiniz. Öncelikler yatak, yorgan ve yastık temizliğinde oldukça etkili olacaktır. Karbonatı üzerinde nevresim olmayan yatağınızın üzerine dökün ve birkaç saat bekletin. Ardından elektrikli süpürge ile karbonatı çekin. Son olarak sirkeli su ile yatağınızı silin ve kurumaya bırakın. Aynı işlemi çamaşırlarınız içinde kullanmak isterseniz Arap sabunu, karbonat ve sirkeyi makinenize eklemeniz yeterli olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek