Evde Bit Temizleme Yolları! Evde Bit ile Mücadele

Saç bitleri kabusunuz olmaktan çıksın. Evde bit ile doğal yollarla mücadele edebilirsiniz. Bitlerle mücadele ederken bu yazı size rehber olacak.

Bitler Tam olarak Baş Belasıdır

İnsandan insana kolay bir şekilde geçebilen bitler, ısırdıkları zaman inanılmaz bir kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak insan saçlarında yaşayan bitler, üremek ve çoğalmak için buralara yumurtalarını bırakırlar. Asalak böcek türlerinden biri olan bitler hızlı çoğalır ve kan emerek beslendikleri için hem kaşıntıya sebebiyet verirler hemde hastalık taşıyabilirler.

Saçtan Bit Temizleme Yolları?

İnsanların saçlarına yerleşen ve orada üreyen bitler kabusunuz olabilir. Yaşam standartlarınızı etkileyen bu bitlerden kurtulmanın doğal yolları bulunmaktadır. Evinizde rahat bir şeklide deneyebileceğiniz bu yöntemlerden bazılarını sizler için derledik. İşte doğal yollarla evde bitlerden kurtulma yolları ve saçtan bit nasıl temizlenir? sorusunu  cevabı

Bit Şampuanı Yöntemi

En etkili yöntemlerden biri olan şampuanlar içerisindeki etken maddeler sayesinde bitleri öldürüyor ve kurtulmanızı sağlıyor. Normal şampuanlar gibi uyguladığınız bu bit şampuanlarını bir kaç dakika bekletmeniz gerekiyor. İçerisinde bulunan etken madde devreye giriyor ve saçlarınızda ki bitleri öldürüyor. Uzun süredir popüler olan bu yöntem aslında tam olarak derdinize derman olamıyor. Şöyle ki eğer bitler saçınıza yumurta bırakmışsa bit şampuanları bu yumurtaları öldüremiyor. Bit şampuanları ancak canlı olan bitleri öldürebiliyor. Bırakmış oldukları sirke adı verilen yumurtalara etki edemiyor. Sirke adı verilen bu yumurtaları tek tek elinizle temizlemeniz gerekiyor. Yumurtalardan kurtulamadığınız sürece durum kısır bir döngüye giriyor ve bu durumdan kurtulmanız oldukça zorlaşıyor.


Saç Kestirme Yöntemi

Aslında en etkili ve kesin bir bitten kurtulma yöntemidir. Erkekler için çok sorun olmayabilir fakat kadınlar için saç kestirmek oldukça zor ve sevimsiz olabilir. Bitler yapıları gereği karanlığı severler saç dipleri de bitlerin yaşaması ve üremesi için oldukça elverişli ve karanlık yerlerdir. Eğer saçlarınızı kısa kestirirseniz bitler bu elverişli ortamı kaybeder ve kısa zaman içerisinde yok olurlar. Saçlarınızı kestirirken dikkat etmeniz gereken nokta ise oldukça kısa kestirmektir. Yani 1 numara  bunun için ideal bir kısalıktır.

Elektronik Aletlerle Kurtulma Yöntemi

Elektronik aletlerle kurtulma yöntemi de kullanılan fakat çok fazla etkili olmayan bir yöntemdir. Saç kurutma makinesi, saç düzleştiricisi, saç maşası bitlerden kurtulmak için kullanılabilir fakat, bitler saç derinize yerleştiği için bu araçlarla derinize müdahale edemeyeceğiniz için çok faydalı bir yöntem değildir.

Mayonez ile Kurtulma Yöntemi

Mayonez ile bitlerden kurtulmak aslında boğma yöntemi olarak biliniyor. Boğma yöntemini yapan bir çok ilaç bulunuyor fakat burada size doğal yöntemlerden bahsettiğimiz için en uygun ilacı doktorunuzdan alabilirsiniz. Bilinçsiz bir şekilde ilaç alırsanız cildinize uygun olmayan ilaçlar tahriş edebilir yara yapabilir. Bu yüzden ilaç kullanarak bitlerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak, cildiniz için en uygun ilacı temin etmelisiniz. Mayonez ile kurtulma yöntemine gelecek olursak. Saçlarınıza uygulayacağınız mayonezi streçle sardıktan sonra 2 saat beklemeniz gerekiyor. Daha sonra bol su ile yıkadıktan sonra bu yöntemle bitlerden kurtulma şansınız var.

Bit İle Mücadelede Ev Temizliği

Bit ile mücadele ederken sadece saçlarınızı değil tüm evin temizliğini önemsemeniz gerekiyor. Saçlarınızdan temizlediğiniz bitlerin tekrar etmemesi için ev temizliği de oldukça önem arz ediyor. Öyle ki bin bir zahmetle saçlarınızdan temizlediğiniz bitler, ev temizliği doğru yapılmadığı zaman kabusunuz olmaya devam edebilir.

Yataklar: Çarşaflar, battaniyeler, yastık kılıfları ve nevresim takımları yıkandıktan sonra mutlaka en az 40 dakika boyunca yüksek ısıda kurutucu da kurutulmalıdır. Daha sonra havalandırılmalıdır.

Kanepe ve Koltuklar: Mümkünse arap sabunu ve sıcak su ile güzelce sildiğiniz koltukları üzerlerine örtü sererek bir kaç gün o şekilde kullanabilirsiniz. Silme olayı zahmetli olacağı için kaliteli bir süpürge ile iyice çekerek yine örtü ile üzerlerini örterek kullanabilirsiniz.

Yerler ve Halılar: Yerleri ve parkeleri gün aşırı olarak dezenfekte edecek temizleme maddeleri ile temizleyin. Halılar içinse kaliteli bir süpürge yardımı ile gün aşırı temizleyin.

Saç Aksesuarları: Saçlarınız için kullandığınız, tarak, toka vb tüm aletleri çamaşır suyu ile yıkadıktan sonra 4 saat kadar buzlukta bekletebilirsiniz. Bu sayede bitlerden arınmış olacaktır.

Kıyafetler: Bitlenme sürecinde kıyafetleriniz de temizlik açısında oldukça önemlidir. Tüm kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra 40 dakika kurutucu da yüksek ısıda bekletirseniz dezenfekte etmiş olursunuz.

Bitlerden doğal yollarla kurutulma yöntemlerinden bahsettik. Eğer sizinde evinizde denediğiniz ve başarılı sonuçlar aldığınız doğal yöntemler varsa yorum kısmında paylaşabilir siniz.  Unutmayın bilgi paylaştıkça güzeldir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek