Farelerle Mücadele Yolları? Fare Yakalama Teknikleri Nelerdir?

Fareler çok sevimli olabilir, ancak evinizde dolaşan bir tane gördüğünüzde bu durum hiç iç açıcı gelmeyebilir. Ev ve işyerleri gibi yerlerde sık sık fare istilası ile karşılaşıyorsanız onlarla başa çıkmanın en iyi yöntemi onları yakalamak ve ortamdan uzaklaştırmaktır. İnsanca bir tuzak kurabilir ve fareleri dışarı bırakabilir, standart geçmeli tuzak kullanabilir, hatta işi yapmak için bir kedi bile alabilirsiniz.

Fareleri Önleme Hakkında

Farelerden kurtulmaya başlamak bir haşere kontrol profesyoneline bir telefon görüşmesi yapmak kadar basit olabilir. Fakat evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz pratik yollar vardır.

Öncelikle giriş noktalarını kaldırın. Giriş noktalarını ve kolay erişimi engelleyerek evinizi farelerden koruyabilirsiniz. Bir farenin kendisini en küçük deliklere bile sıkma kabiliyeti o delikleri kapatarak elinden alabilirsiniz.

Fare kapanları kullanın. Klasik tuzaklar hafif ve orta dereceli fare popülasyonlarını azaltmada ve yok etmede etkilidir. Tek bir fare tuzağı yerine değişik fikirli farklı tuzak türleri kurarak olasılığı arttırabilirsiniz.

Fare Kapanları Hakkında

Fare kapanlarının etkili olabilmeleri ve fare ile mücadele edebilmek için en etkili yemi seçmek çok önemlidir. Çikolata, yer fıstığı, yulaf ezmesi, kuru meyve veya peynir gibi farelerin sevdiği yiyecekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca fare kapanlarını uygun şekilde yerleştirmek kritik öneme sahiptir. Tuzakları duvarlara dik, tetik kısmı öne bakacak şekilde yerleştirin. Bu, farenin, tuzaktan yanlış yöne doğru koşmak yerine, duvarlar boyunca sürtünerek yiyeceği erken yutmaya çalıştığı için doğal olarak tuzağı çalıştırmasına neden olur. Fareleri öldürerek kurtulmaya çalışmak sonuç verse de çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın güvenliğini sağlamak için kullanılmaması tavsiye edilir.

Farelerden Kurtulmanın Alternatif Yolları Hakkında

Fareler günde sadece 3 ila 4 gram yiyecekle hayatta kalabilir. Bu bilgi ışığında fare ile mücadele etmek için zeminlerinizi süpürün ve kalıntıları, kırıntıları ve gıda kaynaklarına erişimi engelleyerek onları uzaklaştırabilirsiniz. Yiyecekleri cam kavanozlarda veya hava geçirmez kaplarda saklayın. Çöplerinizi korumayı unutmayın. Bu şekilde onlara bulacak bir şey bırakmadığınızda oradan uzaklaşıp farklı yerlerde arayışa geçecekleridir. Yabancı otları minimumda tutun ve buldukça yuvaları ve yuva alanlarını yok edin. Evinizin temelini ağır bir çakıl şeridi ile kaplamak, yuva yapmayı ve oyulmayı önlemenin iyi bir yoludur. Birçok kişi fare popülasyonlarını kontrol etmek için kedileri kullanır. Bahçenizde veya evinizde bu işleri görecek bir kedi bulundurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek