Güveden Kurtulma Yolları! Güve Hangi Kokuyu Sevmez

Güvelerin varlıklarını tespit etmek kimi zaman çok zor olabilmektedir. Gündüzleri genel olarak bulundukları ortamda saklanan güveler, gece vakitlerinde hareketlenirler. Peki, güve ile mücadele konusunda nelere dikkat edilmelidir? Yapılması gerekenler nelerdir? İşte güveler ile ilgili ayrıntılar:

Güve Nedir?

Güveler evlerde ortaya çıkan haşere sorunlarından bir tanesidir. Özellikle yemeklerin bulunduğu yerlerde ve kıyafet dolaplarında sıklıkla görülürler. Güveler, tüylü, yün ve kürklü giysilerde ve açık bırakılan yemeklerin üzerinde ortaya çıkarlar. Tabi ki bu durumda yapılacak bir dizi önlem vardır. Güvelerin evleri istila ettiğine dair en önemli belirtiler şunlardır:

Kıyafetlerde oluşan delikler,

Dolaplarda ortaya çıkan ağ şeklinde yapı ve tozlar,

Yiyeceklerin üzerinde oluşan tozlar. Bu belirtiler güvelerin istilasının başladığının göstergesidir.

Güveler Nasıl Evden Uzaklaştırılır?

Güveleri evden uzaklaştırmak için bazı yöntem ve teknikler vardır. Güvenin zararları ve sonrasında oluşan istilalar için şu yöntemler kullanılabilir:

Sinek kağıtları: Sinek kağıtlarının üzerinde çok güçlü bir yapışkan bulunmaktadır. Bu kağıtlar güvelerin istila ettikleri alanlara konulmalıdır. Güveler kağıda yapıştıktan sonra bir daha kurtulamayarak ölürler. En güçlü tuzaklardan biridir ve istila olasılığını azaltır.

Elektrikli Süpürge: Özellikle kıyafetlerde, halılarda ve dolaplarda yaşayan güveler için elektrikli süpürge iyi bir yöntemdir.

Güvelerin Sevmedikleri Koku ve Maddeler

Güvelerin sevmedikleri koku ve maddeleri kullanmak güve istilalarına karşı iyi bir çözüm yoludur.

Naftalin: Yazlık ve kışlık kıyafetlerde düzenleme yaparken, kıyafetlerin arasına geleneksel yöntemlerden biri olan naftalin koymak istilaları engeller. Naftalinin keskin kokusu güveleri rahatsız eder.

Talaş: Güvelerin nefret ettiği maddelerden biri olan talaş, güvelere karşı en etkili çözümlerden biridir.

Bitki Kesesi: Lavanta, karanfil ve defne gibi baharatların bir keseye konularak güvelerin bulunduğu alanlara bırakılması istilayı engelleyecektir.

Lavanta: Kuru ya da kokulu sprey şeklinde olan lavantaları ev içerisinde güvelerin oldukları bölgeye yerleştirmek, güvelerin o bölgeye gelmesini engelleyerek istilaları azaltacaktır.

Sirke: Dolapların sirkeli bir bez yardımı ile silinmesi güvelerin kalıntılarından kurtulmak için çok iyi bir yöntemdir.

Bu yöntemler güvelerin evde istila yapmasını engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek