Sivrisinek Neye Gelmez? Sivrisinek Ne Kadar Yaşar?

Çift kanatlılar dünyasında yer alan ve kan emici zararlı böcekler olarak tanımlanan sivrisinekler, hemen hemen herkesin en fazla şikayetçi olduğu böcek türleri arasında bulunmaktadır. Kan emici özelliği, insan vücuduna gelmesi, kan emmesi, kaşıntı yaratması gibi özellikler ile farklı yöntemlerin kullanıldığı ya da kullanılmaya çalışıldığı, sivrisinek neye gelmez sivrisinek ne kadar yaşar? Gibi soruların karşılığının araştırıldığı görülebilmektedir. Elbette bu zararlı kan emici çift kanatlılardan kurtulmanız ya da size zarar vermesini engellemeniz mümkündür.

Sivrisinek Neye Gelmez?

Sivrisineklerin yaşam ortamlarından kurtulmak istiyor iseniz, basit 1-2 işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır ya da yaşam alanınıza girmesini engellemek mümkün olacaktır. İnsanlar tarafından ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkarılmış farklı yöntemleri, şu şekilde sıralamak mümkündür. Eğer yaşam alanına girmesini engellemeye çalışıyor iseniz, muhtemel giriş bölgelerini ya da dolandıkları bölgelere kahve telvesi bırakabilirsiniz. Sivrisinekler bilindiği ve doğrulandığı kadarı ile koyu renk kıyafetlere gelmektedirler. Koyu renk kıyafetler yerine, açık renk kıyafetler tercih edebilirsiniz ya da evinizde, yaşam alanınızda gördüğünüz muhtemel yerlere, koyu renk kıyafet atabilirsiniz. Sarımsak ve soğan kokusundan hoşlanmayan yaratıklar olduğu görülmektedir. Yine muhtemel yerlere sarımsak ya da soğan veya sarımsak ya da soğan yağı koyabilirsiniz. Fesleğen sivrisineklere karşı tercih edilen en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Reyhan ya da fesleğen bulundurur iseniz, yaşam alanlarınızda bulunmasını sağlar iseniz, sivrisineklerden kurtulduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca bunun dışında önemli bir detayda, muz kabuğu olarak karşınıza çıkacaktır. Muz kabuklarını atmadan, yine gelmesi muhtemel yerlere koyar iseniz, etkili bir çözüm elde etmiş olursunuz. Bunun haricinde kaşıntıyı engeller, sivrisinek sokan bölgeye muz kabuğunun iç kısmını sürmeniz, kaşıntı hissinin azalmasına neden olacaktır.


Sivrisinek Ne Kadar Yaşar?

Yaz aylarının en rahatsız edici böcek türleri, çift kanatlı böcek türleri arasında bulunan sivrisinekler hakkında, ilginç bilgilerin paylaşılması da mümkündür. Sivrisinek neye gelmez sivrisinek ne kadar yaşar? Neye gelmez? Sorusu yazının bir üst bölümünde anlatılmıştır. Yaşam alanlarınızda kullanıp, bu beladan kurtulmanız mümkün olabilir. Yaşam süreleri hakkında bir araştırma yaptığınızda yani sivrisinek ne kadar yaşar? Sorusunun karşılığını araştırdığınızda, dişiler ve erkekler için, yetişkin sınıfındaki sivrisinekler için farklı sürelerin geçerli olduğunu göreceksiniz. Dişi ve yetişkin sınıfına dahil edilmiş bir sivrisineğin, 42 gün ile 56 gün arasında yaşadığı görülmüştür. Erkek olarak isimlendirilen ve yetişkin sınıfına dahil edilmiş bir sivrisineğin ise, yaşam süresinin, 10 gün civarında bulunduğu görülmektedir. Dişilerin kan ile beslendiği de ilgi çekici bilgiler arasında bulunmaktadır. Erkek sivrisinekler ise, yalnızca bitkilerin öz suları ile beslenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek