Sivrisinek Neye Gelmez? Sivrisinekten Korunmanın Yolları

Yaz sıcaklarının kabusu olan sivrisinek geceleri uykumuzu kaçıran sinek türleri arasında gelmektedir. Bahçede yapacağımız güzel bir yemeği veya orman yürüyüşünü kişiye zehir eden sivrisinekler ısırdığında tahriş edici, kaşıntı yapan etkilere sebep olmaktadır.

Sivrisinek Neye Gelmez ve Nasıl Kovulur?

Birçok sivrisinek kovucu yöntemi bulunmaktadır. Evde doğal yollarla yapacağımız işlemle sivrisinek neye gelmez. Vücut ısısını algılama özelliği bulunan sivrisineklerden kurtulmanın en basit yöntemlerinden biri gece uyumadan önce duş almaktadır. Koyu renkli kıyafetleri çok seven sivrisinekler genel olarak bu kişilere daha fazla gitmektedir. Bu yüzden uyurken beyaz tonlarında kıyafet giymek daha iyi olacaktır. İdris otu, Yalancı Melisa, Kedi Nanesi veya Biberiye bitkilerinin olduğu yerde sivrisinekler pek dolaşmaz.

Balkonunuzda veya rahatsız olmayacaksınız odanızda bu bitkilerden birini bulundurabilirsiniz. Sivrisineklerin en çok nefret ettiği kokulardan biri fesleğen bitkisinin kokusudur. Gün içinde bol bol su içmek gece terlemelerini önlemektedir bu da sizi az da olsa sivrisineklerden uzak tutacaktır. Soğan ve sarımsak sivrisineklerin sevmediği sebzeler arasında yer almaktadır. Eğer kokusunda rahatsız olmazsanız uyurken baş ucunuza yarım soğan veya yarım sarımsak koyabilirsiniz. Ya da bir diş sarımsak yiyebilirsiniz.


Kaç Sivrisinek Türü Vardır?

Dünyadaki sivrisinek türleri oldukça fazladır. 3.000’den fazla sivrisinek türü bulunmaktadır. Sıtma hastalığını taşıyan sivrisinek türü Anopheles’dir. Ensefalit, filaryazis ve Batı Nil mikrobunu taşıyan tür ise Culex’dir. Asya bölgesinde bulunan en tehlikeli sivrisinek ise Aedes sivrisinekleridir. Bu sivrisinekler sarı humma, dang ve ensefalit taşımaktadır.

Sivrisinek Isırık İzi ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Isırığın üzerine bir damla limon sıkın ve bekleyin. Kendiliğinden kurumaya başlayan limon kısa sürede izi ve kaşıntıyı geçirecektir. Eğer limon işinizi görmez ise, balda kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı yardımıyla ısırığa bal sürün ve 10 dakika bekleyin daha sonra güzelce temiz suyla temizleyin. Sivilcelerinde iyileşmesini sağlayan diş macunuyla da sivrisinek ısırık izlerinden kurtulabilirsiniz. Çok fazla ve geçmeyen kaşıntılı ısırıklar var ise kabartma tozu ve suyu karıştın. Karışımı ısırık izlerine sürdükten sonra 1 dakika bekleyin ve güzelce temizleyin.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek