Tatarcık ile Nasıl Mücadele Edilir?

Çeşitli türlere ait tatarcıklar sıkça görülmektedir. Küçük ve çok uzun bacaklı haşerelerdir. Genellikle çok fazla uçamazlar. Davranışı, şekli ve hareketleri tatarcık sinek grubundaki birçok küçük, kanatlı haşerelerin genel ismidir. Genel bir inanışın aksine bu ufacık uçan haşereler yavru değil erişkin sineklerdir. Birçok insanın tatarcık diye adlandırdığı minik uçan haşereler, aslın da mantar sivrisineği ya da meyve sivri sineği olabilir.

Tatarcık Nedir?

Türlerine bağlı olarak tatarcıklar ısırmayan ve ısırıcı türleri olabilir ve bitkilerle, diğer haşerelerle veya kanla beslenebilir. Bazı üreme türlerin de, erkekler geniş çiftleşme kümeleri oluşturmaktadırlar. Bu kümeler çok geniş alanlarda ve caddelerin üzerinde akşam karanlığında olmaktadır. Türlere bağlı olarak, yumurtalarını su veya toprağa bırakırlar. Larvalar hareketsiz olabilir ya su ya da kaya bitkileri sayesinde hareket edebilmektedir. Yetişkinlerin boyları değişkenlik gösterir ama 32 mm’den fazla olmaz. Tatarcığın yetişkinlik evreleri hem faydalı hem de zararlı olarak düşünülür. Bazı türleri mükemmel bir bitki poleni taşıyıcılarıdır ve yaprak biti sıcak ve kuru ortamlarda yaşayan bir haşere türü gibi ekin haşereleriyle beslenmektedir.

Tatarcık ile Sağlık Sorunları

Buğday sineği gibi başka tür tatarcıkların çoğu ekin haşeresidir. Karasinek ve tatarcık gibi bazı türlerin dişileri kanla beslenmektedir. Bu tatarcıkların mikrop taşıdıkları, insan ve çiftlik hayvanlarına mikrop bulaştırdıkları bilinmektedir. Körlük ve diğer sağlık sorunlarının yayılması sebebiyle, tatarcık ile mücadele amacıyla çeşitli ilaçlama oluşturulmuştur. Tatarcık istilasının belirtileri yetişkinlerinin havada uçarken görülmeleridir.

Tatarcık ile Mücadele

Tatarcık ile en iyi mücadele yöntemi, ıslak toprağı olan herhangi bir bitkiyi belirlemek ve bir sonraki sulamaya kadar kurumasını sağlamaktır. Bu, topraktaki larva gelişimindeki tatarcıkları öldürecektir. Yetişkin tatarcıklar bir temizleyici yardımıyla, bitkilerin ve pencerelerin etrafından temizlenebilir. Çoğu tatarcık için yiyecek kaynakları tespit edilmeli ve mümkünse yok edilmelidir. Meyvelerin açık havayla temasına maruz bırakılmamalıdır.

Meyvelerin buzdolabın da saklanması, tatarcıklardan korur ve aynı zaman da çok uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır. Bitkileri gerektiği zaman sulamak tatarcık istilasını önlemeye yardımcı olacaktır. Eğer evinizden bu sinekleri atma konusunda güçlük yaşıyorsanız profesyonel yardım almalısınız. Tatarcıklardan kurtulmanın bazı yolları geleneksel yöntem olarak sinek raketleri kullanmaktır. Yanlış uygulandıkların da insanlara ve evcil hayvanlara zararlı olmaktadırlar.

Tatarcık İstilası

Tatarcıkları elektrikli sinek öldürücü cihazlar dış ortamlardaki sinekler ile mücadele etmeye yardımcı olabilir fakat aynı zamanda birçok yararlı haşereyi de öldürür. İç mekanlar da, elektrik prizlerine takılan tuzaklar mor ötesi ışıklar yayarak çalışmaktadır. Uçan sinekler ışığa gelir ve yaklaştıkları zaman yapışkan yüzey tarafından yakalanmaktadır. Bu yöntemlerin çoğu, bireysel oranda yetişkinleri hedeflemektedir. Larvalar dâhil tüm sinek istilasını uygun bir şekilde yok etmek için en iyi yol, bir ilaçlama firmasına başvurmak olacaktır. Tatarcık böceği tehlikeli olmaması ve haşere olduğundan daha az önemsenmiş gibi gösterilse de; bunların çok hareketli bir şekilde üreyip sürüler halinde istila edilmiş alanlarda çoğaldıklarının unutulmaması önemlidir. Tatarcıklar ev sahiplerine ve apartman sakinlerine büyük problemler açmaktadırlar.

Tatarcık Bitkilere Nasıl Zarar Verir?

Ev bitkilerinde bulunan mantar tatarcıkları yumurtalarını gereğinden fazla sulanmış bitkilerin ıslak toprağı üzerine yapmaktadırlar. Yumurtalardan çıkan olgunlaşmış tatarcıklar topraktaki doğal maddelerin çürümesiyle beslenir. Bu tatarcıklar aşırı sulanan bitkilerinin toprağın da yetişen mantarları çok sevmektedirler. Bu tatarcıklarca istilaya uğramış bölgelerdeki kökler genellikle etkilenmektedir. Tatarcıklar köklerle ve aynı zaman da kökteki emici kıllarla beslenmektedir. Onlar en çok küçük bitkiler için tehlikelidir fakat eğer bitki zaten sağlıksızsa ya da tatarcık problemi oldukça büyükse, aynı zaman da büyük bitkileri de yok edebilmektedir.

Tatarcık Hasarları Hakkında

Tatarcık akınlarının verdiği hasar, hem süs bitkilerine hem de yenebilir bitkilere ciddi zarar verebildiği için, çiftçiler tatarcık istilasını önlemek ve yok etmek için her şeyi denemektedirler. Meyve sinekleri, yumurtalarını aşırı olgun ya da fermente olan meyvelere bırakmaktadırlar. Organik olan maddenin çürümesi nedeniyle kokması ve sulanması meyvelerin yanında uçmaya eğilimli kılmaktadır. Meyve sineklerinin dişileri yumurtalarını meyvelere bırakmaktadır. Larvalar yumurtadan çıkınca hemen meyvelere akın etmektedirler.

Tatarcık Haşeresi Hakkında

Tatarcık genel olarak sivrisineğe çok benzeyen bir türdür. Çift kanatlı bir gövdeye sahip olan bu böcek türünün büyüklüğü 1 ila3 mm olmaktadır. Sivrisinekten Nasıl Ayırt Edilir? Tatarcık sivrisineğe çok benzemektedir. Tatarcık Nerelerde Yaşar? Tatarcık sineği genel olarak az ışık alan ve karanlık alanlar da yaşamayı tercih etmektedir. Ahır, kümes hayvan barınaklarında, kanalizasyon çevresinde, pis su atıklarının bulunduğu bölgelerde bulunmaktadırlar. Tatarcık sineği gündüzleri pasif geceleri aktif olmaktadır. Tatarcık hastalıkların yayılmasına neden olan faktörler bulunmaktadır.

Tatarcık ile Nasıl Mücadele Edilir?

Evinizde tatarcık sineği oluşumu gördüyseniz bir an önce bir ilaçlama firması ile iletişime geçmenizde fayda vardır. Tatarcık sineği çok aktif ve faal olarak hareket etmektedir. Bu hareket sonucu üremeler de çoğalabilmektedir. Kış ayları tatarcıklar için son derece önemsizdir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.