Tahta Kurusu Neden Olur? Tahta Kurusu Neyi Sevmez?

Tahta kurusu olarak bilinen, tahta kurdu olan zararlı canlılar, hemen hemen her evde, işyerinde ya da benzer ortamda bulunma ihtimaline sahiptir. Yassı vücutları ile farklı alanlarda gizlenme imkanı ve kabiliyetine sahip olan, insan vücudu üzerine yerleşmek sureti ile beslenen zararlı canlılar olarak da tanımlanması mümkündür. Tahta kurusu neden olur? tahta kurusu neyi sevmez? Bu konuda bir inceleme yapıldığında, neden olur? Sorusunun temel karşılığında, temizlik anlayışından bahsetmek mümkün olacaktır.

Tahta Kurusu Neden Oluyor?

Neden olduğu sorusu gündeme getirildiğinde, halk arasında yanlış bilinen ifadelerden bir tanesinin ahşap evler, ahşap malzemeleri olduğunu düşünülmektedir. Her ahşap evde, her ahşap malzeme bulunan evde, mutlaka tahta kurusu olur şeklinde bir anlayıştan bahsedilmesi gerçekçi değildir. Bu zararlı canlılar elbette ahşaplarda, ahşap bölgede yuvarlanmakta, üremekte, yumurta bırakmaktadır. Ancak mutlaka ahşap olan yerde olacak şeklinde bir ifade yoktur. Temiz olmayan ortamlarda, rutubetli ya da yiyecek kalıntılarının, deri kalıntılarının olduğu ortamlarda yaşama, üreme kabiliyetine sahip canlılar olarak tanımlanabilmektedir. Bulunduğu ortamlara baktığınızda, genelde temel besin kaynağının insanlar olması nedeniyle, yatak bölgelerinde ya da insanların yattıkları bölgelere yakın mesafelerde bulunduğunu görebilirsiniz. Yatak başının arka bölgesinde olması, döşeğin içinde bulunması, çarşaflarda olması, çarşafların dikiş yerlerinde ve çarşaflarını kat bölgelerinde olması, yorganlarda, yorganların iç bölgelerinde, eklem yerlerinde, köşelerinde olması mümkün olacaktır. Bunun dışında evinizde, duvarlarda olması muhtemeldir. Çatlaklar içerisinde bulunabilir, yaşayabilirler. Evlerin herhangi bir bölümündeki oyuklarda, evlerin herhangi bir bölümündeki yarıklarda yaşayabilirler. Prizlerde yaşayabilirler, döşemelerin arasında yaşayabilirler, dolapların içlerinde yaşayabilirler, loş ortamlarda, nemli ortamlarda, loş ve nemli ortam, depo, garaj gibi yerlerde yaşayabilirler. Elbette bunlarla mücadele etmelisiniz. Bahsedildiği gibi temel besin kaynakları insanlardır. İnsan üzerinden, bir nevi ısırıp kanatmak sureti ile beslenen canlılar, zararlı canlılar olduğu görülecektir.Tahta Kurusu Neyi Sevmez?

Aslında tahta kurusu neden olur? tahta kurusu neyi sevmez? Şeklinde bir sorunun karşılığı açıktır. Bahsedildiği gibi gündüz çıkan, avlanan, yaşayan canlılar değildir. Genelde gece çıkarlar. Canlıların üzerine gelip, avlanmak sureti ile yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar. Loş ortamları, nemli ortamları, gizli kuytu köşeleri, çatlakları, yarıkları sevdikleri, insan yattığı bölge içerisinde ya da yakın civarında olduğu görülecektir. Neyi sevmezler? Sorusunun karşılığında tahmin ettiğiniz üzere, aydınlık ortamlar, kuru ortamlar, temiz ortamlar, havalandırılmış, temizlenmiş ortamlar bulunmaktadır. Mücadele konusu için, eczanelerden ya da bu tip malzemeleri satan ortamlardan aldığınız ilaçlar ile mücadele edebilirsiniz. En önemli mücadele yönteminiz buhar makineleri olacaktır. Şüphelendiğiniz yerlere, çatlaklara, oyuklara, prizlere, yataklara, yorganlara, çarşaflara, yastıklara, yaşam alanlarınızın belirli bölgelerine buhar makinesi ile uygulama yaptığınızda, etkili ve kalıcı mücadele etmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek