Bit Nasıl Anlaşılır? Bit İlaçsız Nasıl Temizlenir?

Binden fazla türü ile dikkat çeken kanatsız böcekler sınıfında yer alan bit, her türlü canlı üzerinde yaşayan parazitler olarak tanımlanmaktadır. Sadece memeli deniz hayvanlarında ve sadece yarasalar üzerinde yaşamadığı bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Genelde insan kılları arasında yaşamlarını sürdürmekte, çok az bir kan ile beslenmekte, hızlı bir şekilde üremekte ve özellikle tifüs gibi hastalıkların taşıyıcısı olduğu görülmektedir. Peki bit nasıl anlaşılır bit ilaçsız nasıl temizlenir? Bu konuda elbette bireysel olarak yapabileceğiniz çok basit işlemler bulunmaktadır.

Bit Türleri Nelerdir?

Öncelikli olarak mücadele ya da ilaçsız mücadele yöntemine girmeden önce, türleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekecektir. 3 farklı türde bulunduğu görülmektedir. Kıl bitleri ya da baş bitleri ya da elbise bitleri gibi tanımlanması mümkündür. En büyük yaşam alanları insanların saçları olarak dikkat çekmektedir. Çok hızlı üremeleri ve çoğalmaları gibi bir özelliğe sahip olmaları nedeni ile hızlı ve etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerekecektir. Bunların yani bu canlıların yumurtalarına sirke isminin verildiği görülmektedir. Kimyasal özellikleri nedeniyle deriye yapışmakta, deri üzerinde kalabilmektedir. Bunlar ile mücadelede kullanabileceğiniz yöntemler, eczanelerden elde edebileceğiniz ilaçlar olabilir. İlaçsız yöntem anlayışına baktığınızda, yapabileceğiniz basit bir işlem bulunduğunu göreceksiniz.


Bit İle İlaçsız Mücadele

Yazının bu kısmında, bit nasıl anlaşılır bit ilaçsız nasıl temizlenir? Sorusunun ilaçsız mücadele kısmı hakkında bilgi verilecektir. Vazelin ve ince dişli bit tarağı ve bir şampuan ile bireysel olarak ilaçsız tedavi yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlemi şu şekilde açıklayabiliriz. Elde edeceğiniz bol miktarda vazelini saç diplerinize süreceksiniz. Yaklaşık bu şekilde 1 saat kadar bir süre bekleyeceksiniz. Bit tarağı tedarik edeceksiniz ve bu uygulamadan sonra, saçlarınızı bit tarağınız ile güzelce tarayacaksınız. Hemen akabinde yani bu işlem bittikten sonra, şampuan ile saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayacaksınız. Tamamen bit mücadelesi sona erene kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Bunun haricinde, okaliptüs yağı, biberiye yağı ile yapılan karışımın saç diplerine sürülmesi ve 1 saat bekletilmesi ve bit tarağı ile taranması da bir çözüm yöntemi olarak gösterilmektedir. Ayrıca nane yağı ve zeytinyağı, elma sirkesi karışımının saçlara uygulanması ve 1 saat bekletilmesi bir saat bekletildikten sonra bit tarağı ile taranması ve şampuan ile yıkanması da çözüm yöntemleri arasında bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek