Ağaç Kurdu Neden Olur? Ağaç Kurdundan Kurtulmanın Yolları

Tahta kurdu olarak da bilinen ağaç kurdu, ağaç kurusu adı ile anılan böcekten çok farklı bir böcek türüdür. Ev ortamında ağaç kurusundan kurtulmanın yolları, kurttan kurtulma yollarına göre farklılık gösterir. Ev içerisindeki ahşap malzemelere zarar veren, ahşap yiyeceklerden beslenerek büyüyen ağaç kurusuna göre daha farklı bir böcek türü olarak insanların karşısına çıkar.

Ağaç Kurdunun Anlaşılması

Ağaç kurdu, elma çekirdeğinin boyutunda yassı olan vücutları ile kendilerini gösterirler. Kahverengi olan vücutlarında kan ile beslenme durumu söz konusu olduğu için, kimi zaman kırmızımsı bir renk aldıkları da görülür. Vücutta kaşıntılı olan böcek ısırıkları ile uyanmak ev ortamında ağaç kurdunun olduğunun ilk göstergesidir. Yastıklarda ve nevresimlerde yer alan küçük kan izlerinin görülmesi halinde ağaç kurdu olduğundan şüphelenilebilir. Bırakılmış böcek derilerinin yanı sıra, böcek yumurtaları da ağaç kurtlarından gelen bazı materyaller içerisinde yer alırlar.

Ağaç Kurdunun Belirtileri


Ağaç kurusuna oranla bakıldığı zaman daha masum bir canlı olan ağaç kurdu, marifetini ses çıkararak yediği ahşap parkelere zarar vererek göstermektedir. Ağaç kurdundan kurtulmanın yolları arasında birçok seçenek bulunurken ağaç kurdunun bıraktığı belirtiler arasında;

  • Tahtayı yemiş olan larvanın geride bıraktığı ahşap tozları
  • Larvanın yetişkine dönüşmesi ile beraber tahtadan çıkmak için yaptığı çıkış delikleri
  • Akşam zeminlerin zayıflaması ve kırılması
  • Pencere eşiğinde pek çok ölü böceğin görülmesi gibi etmenleri görebilmek mümkün olur.

Ağaç Kurdundan Kurtulma

Ağaç kurdu yumurtalarını bırakabilmek ve yaşamına devam edebilmek için nemli ahşaba ihtiyaç duyar. Mobilya koşullarının nemli ahşap ihtiyacını karşılayamamasından ötürü yumurtalarını bırakamaması ve yaşamını idame ettirememesi ağaç kurdunun kendiliğinden ölmesine neden olur. Ağaç kurdunun bu etmene karşı yaşamını devam ettiriyor olması halinde, ahşap eşyaların ilaçlanması gerekir.

Eşyaları kemirerek tüketen ağaç kurdu, ilaçlı olan gıdayı aldıktan sonra ölür. Yüzeysel olan ilaçların kullanımı ağaç kurdundan kurtulmanın başlıca yollarından bir tanesidir. Ağaç kurduna karşı önlem alabilmek için; evin havalandırılması, ahşam eşyaların dışarıda bulundurulması ve sinek kapanların kullanılması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek