Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Böcekgillerden olan ve blatta orientalis olarak bilinen ve ülkemizde karafatma olarak bilinen böcek nemli ve karanlıkları sever. Işık almayan ortamlar karafatma böceği için uygun ortamlar olup buralarda rahatlıkla üreyip koloni kurarlar. Hamam böceği olarak ta bilinen bu böceklerin 4500 çeşidi olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Fiziksel Özellikleri

Kara Fatma böcekleri sarı, koyu kırmızı ve siyah renkleri ile diğer böceklerden ayırt edilebilecek özelliktedirler. Çürümüş yiyecekler ile beslenirler. Dişileri kanatsız erilleri kanatlı olan karafatmalar, uçma özelliğine sahip değiller. Boyları ortalama 22-32 mm arasındadır. Taş altında, mutfak, çatı katı, kanalizasyonlarda, kiler, çöp konteynırları ve mahzenlerde yaşayabilirler. 300 milyon yıl öncesinden varlıkları devam eden bu böcekler 35- 180 gün ömre sahiptir. Hızlı çoğalmaları sebebiyle sanki hiç ölmemiş gibi bir izlenim yaratırlar.

Karafatma’nın Zararları


Hepatit, ishal, dizanteri, besin zehirlenmesi, salgın diğer hastalıkların oluşmasında rol alan karafatmalar virüs ve bakteri oluşturabilecek ortamlarda ayakları ya da vücutlarına bulaştırdıkları taşıyarak mikropları insanlara bulaştırırlar. Etrafa bıraktıkları salya ve dışkıları ile de astım ve alerjik deri hastalıklarına yol açarlar.

Bu Böceklerden Nasıl Kurtulunur?

Koloni kuracak özelliğe sahip olan ve çeşitli hastalıkların insanlara bulaşmasında rol oynayan karafatma böceğinden nasıl kurtulunur pek çok kişinin ilgilendiği bir sorudur. Bunun için yapılması gereken, Yaşam çevreleri rutubetli ve kirli olarak bırakılmamalı, dezenfekte edilmeli, temizlenmeli ve sürekli havalandırılmalıdır. Yiyecekler kapalı kutularda korunmalı ve kırıntı bırakılmamalıdır. Yuva oluşturdukları bölgeler tamamen kapatılmalı ve nemsiz bir duruma getirilmelidir.

Yaşam alanlarında oluşan kırık ve çatlaklıkları kapatarak onlara yaşam alanları bırakılmamalıdır.

Gider boruları etrafı temiz tutulmalı ve düzenli ilaçlanmalıdır.

Evde yapılacak karbonatlı ve şeker karışımlı kaplar yuva bölgelerine bırakıldığında ölmelerine sebebiyet vermektedir.

Yaşam alanlarında alınacak bu basit tedbirler çözüm olmuyor ise zirai ilaçlar satan firmalardan sistemli bir şekilde destek almak gerekir. Apartman katlarında yaşanıyor veya site tarzı yaşam alanlarında yaşanıyor ise ilaçlama kazan dairelerinden başlanmalı ve her kat ve daire ayrı ayrı ilaçlanmakla birlikte çatı arası da ilaçlanmalıdır. Aksi takdirde alınan önlem yetersiz olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek