Kene Nasıl Çıkarılır? Kene Sokunca Ne Yapılmalıdır?

Son yıllarda ülkemizde sıklıkla görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının nedeni olan kene oldukça tehlikeli bir hayvandır. Küçük bir hayvan olan kene boyundan çok daha büyük ve zaman zaman hayati tehlike oluşturabilecek bir hastalığın habercisi olabilir. Burada önemli olan kenenin zehirli olup olmadığıdır. Bir insan kene ısırığı ile karşılaştığı zaman öncelikle paniklememelidir. Panikleyen insan hata yapabilir ve bu hatalar hayati tehlike demektir. Sağlık bakanlığı Türkiye’nin hangi illerinde zehirli kene görüldüğünü bildirdi. O illerde kene sokması ile karşılaşan kişiler daha bir dikkatli olmalıdır.

Kene Bütün Çıkarılır

Kenenin zehirli olup olmadığı bakmakla anlaşılmaz ya da Sağlık Bakanlığının zehirli bölge ilan etmediği yerlerde de zaman zaman zehirli kene ile karşılaşabilir. Bundan dolayı çok dikkatli ve titiz olmak da fayda var. Öncelikle ısıran hayvanın kene olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bazen bir toz tanesi gibi olurlar ve kendilerini belli etmezler. Isıran hayvanın kene olduğu hayvanın kafasının kişinin derisinin içinde geri kalan vücudunun ise dışarıda olmasından anlaşılır. Saatler geçtikçe kene kan emdiğinden dolayı şişmeye başlar. Yapılması gereken kenenin cımbız gibi bir aletle bütün olarak çıkarılmasıdır. Cesaret edilemiyorsa asla dokunulmamalı ve hastaneye başvurulmalıdır.


Kene Öldürülmez

Kişinin vücuduna saplanmış kene orada asla öldürülmez. Önce vücuttan bütün olarak çıkarılması gerekmektedir. Öldürülen kenenin zehri vücuda yayılacağından ve bu da hastalığa sebep olacağından öldürmeden canlı olarak çıkarmak gerekir. Çıkarılan kene ise asla dışarıya ya da bahçeye atılmaz. Unutulmaması gereken o kenenin gidip bir başkasını daha ısırabileceğidir. Bir diğer nokta ise kene kafasına vurularak öldürülemez. Keneyi çıkardıktan sonra bir poşete koyup yakmak gerekir.

Hemen Bir Hastaneye Başvurulur

Kene vücuttan bütün olarak çıksa bile hemen bir hastaneye başvurulmalıdır. Hastanede kan tetkiki yapılır ve kenenin ısıran kişiye zarar verip vermediği anlaşılmaya çalışılır. Eğer zehirli bir bölgede kene ısırmışsa ve ısırılan kişinin kan değerlerinde bozulma varsa o kişi hemen hastanede karantina altına alınır. Daha ileri tetkikler için araştırılmaya başlanılır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek