Akrep Sokunca Ne Olur? Akrep İle Mücadele Yolları

Akrepler yaşam alanı olarak daha çok nemli yerleri severler. Yaklaşık olarak 1.750 tane akrep türü vardır ve bunların içerisinde 50 tanesi zehirlidir. Peki, akrep sokmalarına karşı ne yapılmalıdır? Akrep ile mücadele yöntemleri nelerdir? İşte ayrıntılar:

Akrepler ve Özellikleri

Akrepler yaşam alanı olarak nemli ve sıcak yerleri severler. Akreplerin zehirli iğneleri vardır ve bu zehrin şiddeti akrebin rengine göre değişiklik göstermektedir. Koyu renkte olan akrepler daha öldürücüdür. Akrepler kendilerini gizleyerek görünmez hale gelirler ve ağaç kovuklarında, toprağın alt kısımlarında insanların karşısına çıkabilirler. Hayatta kalabilmek için birçok canlı türünü yiyen akrepler, böcekler, örümcekler, kırkayaklar ve kertenkelelerle beslenirler.

Akrep Sokması

Akrebin kuyruk kısmında son halka yerinde zehir bulunur. Zehrin bulunduğu yerde ise iki bez ve bir kese vardır. Bezler zehir salgısını üretirler ve bu işlemden sonra akrebin kuyruk kısmında zehir birikir. Akrepler zehirlerini dış etkenlerden korunmak amacı ile ortaya çıkarırlar. Akrep sokması bazı insanların başına gelebilir ve bu durum ölüm ile sonuçlanabilir. Akreplerin zehrinin içinde hücreleri öldüren, kalp ve sinir hücrelerinin bozulmasına sebep olan bazı maddeler vardır. Sokmanın ardından yaklaşık olarak 15 dakika ile 2 saat şiddetli ağrılar ve bu ağrı ile birlikte akrebin soktuğu yerde kızarıklık, şişlik ve morarma gibi durumlar görülür. Bu durumda yapılacak olan en önemli şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır.


Akrep ile mücadele etmenin yolları şunlardır:

Akrepten korunmanın doğal yollarından bir tanesi tarçın ve lavantadır. Akreplerin dolaştıkları yerlere tarçın serpmek ve lavanta kokusunu bırakmak iyi bir çözüm olabilir. Evde, bahçede ya da cam önlerinde lavanta bitkisi yetiştirilebilir.

Kediler ve tavuklar akrepleri yakalama konusunda adeta ustadırlar. Akrepleri yakalama konusunda bu hayvanlardan yardım alınabilir.

Akrepleri yok etme konusunda başarılı olan ilaçlardan yardım alınabilir.

Akreplerden ya da haşerelerden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri de böcek ilaçlama firmalarından yardım almaktır. Deneyimli ve güvenilir olan firmalar ile iletişime geçilerek profesyonel destek alınabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek