Güve Neden Olur? Güve Temizleme Nasıl Yapılır?

Evlerde rutubetli ve sıcak bölgelerde ortaya çıkan bir sinek türü olan güve, genellikle dolap içlerinde ve mutfaklarda bulunur. Giysilerin içinde olduğunda hepimizi rahatsız eden ve kaşındıran güveler, alerjik döküntü yaşamamıza da sebep olur. Genellikle yazlık ve kışlık giysilerimizi saklama dönemlerimiz sonrasında giysilerimizin içinde delikler görmemiz bile mümkündür. Bu deliklerin ve beyazlamaların sebebi güvenin giysilerimizi yemesinden kaynaklanır. Özellikle yünlü giysilerimizi daha çok seven güveler, uzun süre bu giysileri bulunduğu ortamda tutarsak yok olmayabilirler. Güve hakkında herkesin merak ettiği bir soru olan güve neden olur sorusuna evin havalandırılmaması, sıcak ve bol rutubetli ortamlar sebep olur denilebilir.

Güve Oluşan Bir Ortam Nasıl Temizlenir?

Eğer evinizde güve oluştuysa, bu öncesinde gerekli önlemleri almadığınız manasına gelir ve, güvenin bulunduğu tüm alan ve eşyaları sirkeli su ile yıkamanız gerekir. Yatak ve yorganlarınızı sakladığınız sandık üstü veya dolap içlerinde güve oluştuysa bu alanları silmeniz ve yatak yorganı yıkamanız gereklidir. Yıkama işleminde karbonat ve limon kullanımı etkili bir yöntemdir ve bu işlemde bulaşık makinesi tabletini de eritip kullanabilirsiniz. Güveler uçucu ve kelebek gibiyse bu güveler kokudan rahatsız olup kısa sürede yok olur.


Güve Oluşması Nasıl Engellenir?

Evlerde mecburen yapmak zorunda olduğumuz yatak yorgan istifleme, yazlık kışlık değiştirme işlemleri sırasında güve oluşumunun önlemi alınır. Bu eşyalarımızı dolaplara yerleştirmeden önce dolap içlerine kurumuş sabun, çam kozalağı, çam dalları veya içilmemiş sigara tek halde konulmalıdır. Bunlar giysilerde ve yatak yorgan gibi eşyalarda güve oluşmasını engeller. Eğer bunları yapmak istemiyorsanız giysilerinizi vakumlu poşetlerde saklama yöntemini deneyebilirsiniz. Mutfaklarda oluşacak olan güveyi engellemek içinse pencere kenarlarına kurumuş limon kabuğu veya portakal kabuğu koymak etkili olacaktır.

İlaçlama Yöntemini Kullanmak

Güveyi hızlı bir şekilde yok etmenin bir diğer şekli haşere ilaçlama firmalarından yardım almaktır. Bu firmalarda daha tesirli ve kısa sürede güveyi yok edici kuvvete sahip olan kimyasal içerikler vardır. Bu yöntem uygulanırsa ortam bir iki saat gibi bir süre kapatılmalı ve ardından havalandırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek