Karınca Neye Gelmez? Karınca Neyi Sevmez?

Karıncalar özellikle zemin katlarda yaşayanlar için önemli bir sorun teşkil etmektedir. İlk başlarda tek tük görülüp önemsenmeyen bu hayvanlar, çok kısa sürede karınca kolonisi olarak, mekanların hemen hemen her yerini işgal etmektedir. Bir çok kişi ise karıncaları öldürmek yerine, doğal yöntemlerle karıncadan kurtulma yollarına başvurmaktadırlar. Karıncalar ilk görüldüğü anda tedbir alınmalıdır, yoksa çok hızlı üremelerinden dolayı, mücadele daha zor ve zaman alıcı olmaktadır. Karıncaları evlerden uzaklaştırmanın bir çok yöntemi bulunmakla beraber, profesyonel karınca ilaçlama yöntemi en son çare de olsa, gerektiğinde kullanılmalıdır.

Karıncaların Gelmemesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Karıncalar ile mücadele, onların evlere gelmemesi için gerekli koşulları oluşturmakla başlamalıdır. Çünkü karıncalar, kendileri için uygun olan ortamları seçer ve sürekli olarak bu bölgeleri ziyaret ederler. Özellikle evlerden, karıncaları uzak tutmak için yapılacak şeylerden bazıları şunlardır;

  1. Karıncalar mutfaklardaki yiyecek ve kırıntılardan dolayı, daha çok mutfaklarda görülmektedir. bu nedenle mutfakların sürekli olarak temiz tutulması gerekir. Kırıntılar mutlaka temizlenmeli ve buzdolabı dışında muhafaza edilen gıda ürünleri, vakumlu poşetlerde olmalıdır.
  2. Özellikle şekerli maddeler çok sıkı korunmalıdır. Yere damlayan bir parça şekerli gıda, çok kısa sürede karıncalar tarafından tespit edilmektedir.
  3. Çöpler biriktirilmemeli ve kapakları sürekli kapalı olmalıdır.
  4. banyo ve lavabolar kuru olmalı, lavabolarda bulaşık biriktirilmemelidir.


Karıncalar Neyi Sevmez?

Karıncalar birçok maddeden gerek kokusu gerekse tadından dolayı uzak durmaktadırlar. Bunlar aynı zamanda karınca ile mücadelede etkin olarak kullanılmaktadır. Karıncaların sevmediği doğal ürünlerden en bilinenleri şunlardır;

  1. Tarçın
  2. Beyaz sirke
  3. Limon
  4. Nane
  5. Kırmızı toz biber
  6. Karabiber

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Karıncalardan doğal kurtulma yöntemi, sevmediği doğal ürünleri en çok göründükleri yerlere dökmekle olmaktadır. Bu malzemelere rağmen karıncalar işgallerine devam ediyorsa, en sevdiği gıda olan pudra şekeri ile kabartma tozu karıştırılır ve gezdikleri yollara öbekler halinde konur. Bu karışım karıncaların topluca ölümlerine sebep olmaktadır. Doğal ürünlerin yanı sıra, boraks ve karınca yemleri ile bir çok kimyasal madde kullanılarak da karıncalardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek