Yılan İle Mücadele Yolları Nelerdir? Yılan Sokunca Ne Yapılmalıdır?

Oldukça tehlikeli bir hayvan olan yılan özellikle sıcak yerlerde görülmektedir. Aynı zamanda yılanın doğal yaşam alanları ormanlar, nehirler, otların yoğun olduğu araziler ve çalılık alanlardır. Öldürücü bir hayvan olan yılandan korunmak için bazı tedbirler almak ve bilinçli olmak şarttır.

Yılan İle Nasıl Mücadele Edilmelidir?

Yılanlarla mücadele etmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:

1.Eğer yılan bahçenizde ise soğan veya sarımsak dikerek yılandan kurtulabilirsiniz. Çünkü yılanlar soğan ve sarımsak kokularından hiç hoşlanmazlar.

2.Bahçenizde tavuk besleyebilirsiniz. Yılanlar tavukların sesini duyduklarında o alanı terk ederler. Ancak tavuk sayınızın en az 10 olması gerekmektedir.

3.Bahçenizde köpek ya da kedi beslediğinizde yılanlar bahçenize yaklaşamazlar. Kediler yılanların beslendiği fareleri yedikleri için yılanlar aç kalacaklar ve dolasıyla bahçenizi derhal terk edeceklerdir.

4.Bahçenize ara ara sardunya çiçeği dikebilirsiniz. Bu çiçeğin kokusunu alan yılan asla bahçenize yaklaşmaz.

5.Bahçenizde araba lastiği yakabilirsiniz. Bu koku onları çok rahatsız edecek ve kaçıracaktır.

6.Zift kokusu da yılanları kaçırmaktadır. Onların bulunduğu düşündüğünüz alanların yakınlarına zift dökerek onları kaçırabilirsiniz.Yılan Sokunca Ne Yapılmalıdır?

Ölüme kadar götürebilen yılan ısırığı ile karşı karşıya kalmamak için alınabilecek pek çok tedbir bulunmaktadır. Ancak böyle talihsiz bir durumla karşı karşıya kalırsanız şunları yapmalısınız:

1.Zehirli yılanlar insanlar tarafından rahatsız edildiklerinde ya da korktuklarında ısırmaktadırlar ve bu durum ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Böyle bir durumda ucu kesilmiş bir enjektör yardımı ile mekanik olarak yılanın soktuğu alan emilmelidir. Ağızla yapılan emme tehlikeli olmaktadır.

2.Yılanın ısırdığı alan yıkanmalıdır.

3.Çok sıkı bağlanmamak kaydıyla ısırılan alanı bağlayın.

4.Hastayı hemen hastaneye götürün ya da ambulans çağırın.

Yılanın Zehirli Olup Olmadığı Anlaşılabilir mi?

Yılanın zehirli olup olmadığını anlamak oldukça güç olmaktadır ve bu konu uzmanlık gerektirmektedir. Ancak Türkiye’de bulunan engerek türü tüm yılanlar zehirlidir. Sokma gerçekleştiğinde anında müdahale yapılmazsa kişiyi öldürmektedir. Bu sebeple oldukça dikkatli olmakta fayda vardır. Ayrıca yılan sokması ciddiye alınmalıdır.

Aynı zamanda yılanlar konusunda uzman kişilerden destekleyici bilgiler alınmalı ve özellikle yaz aylarında dikkatli olunmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek

1 Comment

  1. Yılanlar gerçekten çok soğuk yaratıklar. Türkiye’de çok fazla zehirli türü yok ama yinede dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bahar aylarında uykudan uyanma ve çiftleşme dönemleri oluyor. Bu mevsimde özellikle köyde yaşayan insanların çok fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.