Halı Böceği ile Nasıl Mücadele Edilir?

Halı böceği halılara, kıyafetlere diğer kumaşlara kalıcı hasar ve zarar vermektedirler. Halı böceklerinden kurtulmak için çok uğraşmanız ve sabır gerektiren bir iştir. Ancak böcek ilaçlarına gerek duymadan bu böceklerden kurtulabilirsiniz. İşte bu tehlikeli ve zararlı halı böceklerinden kurtulmak için yapmanız ve bilmeniz gereken kurallar bulunmaktadır. Halı böceğinden nasıl kurtulunur sorusunun yanıtı çok fazladır. Bu yanıtları sizlerin temizleme seçeneğiniz belirlemektedir.

Ev Temizliği Hakkında Detaylar

Evinizdeki tüm halıları iyice yıkamalı ve süpürmelisiniz. Halı böceği istilasının sebebine odaklanmalısınız fakat halılardan tüm böceklerin temizlendiğine emin olmalısınız. Halı böceklerinin temizlendiğine emin değilseniz emin oluncaya kadar kısa arlıklarla halılarınızı vakumlu süpürge ile temizlemelisiniz. Aynı zaman da mobilyaları ve makinede yıkanamayan kumaşlarını vakumlamalısınız. Eğer halı böceği halınızı istila ettiyese haftada en az bir sefer vakumlu süpürge ile temizlemeniz gerekmektedir. Böceklerin halınızı tamamen sardıysa, duruma bağlı olarak, 2 gün boyunca halınızı vakumlayarak temizlemelisiniz.

Halı Böceği ve Sıcak Su Kullanımı Hakkında

Eğer halı böceği giysilerinize bulaşmışsa kıyafetlerinizi temizlemek zorundasınız. Kıyafetlere bulaşmış halı böceklerinin istilasını durdurmazsınız. Evdeki herhangi bir eşya üzerinde böceklere rastlamasanız mümkündür. Bu durum halı böceklerinden tamamen kurtulduğunuz anlamına gelmemektedir. Hava geçirmeyen ortamda kıyafetlerinizi, sıcak su da ve sabunlu suda yıkamalısınız. Havlular ve kumaşlar çamaşır makinesinde, sıcak su kullanılarak yıkanmalıdır. Özellikle böcekler fena bir şekilde evinizi sarmışsa, halılarınızı ve mobilyalarınızı buharla temizlemelisiniz. Sıcak su böceklere karşı daha etkili bir yöntemdir. Deterjan kullanmak bu böcekleri öldürmek için yardımcı olabilmektedir. Sabunun böcekleri öldürücü bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle halı böceklerine uygulanabilecek toz ya da sprey böcek ilacı kullanabilirsiniz. Böcek ilacını uygulamak için belirtilen kurallara uymanız gerekmektedir.


Kullanılan İlaçların Ham Maddesi

Genellikle, halı böceklerini tamamen yok etmek için kullanılan ilaçlarının içinde; kloropirifos, bendiokarb ve aletrin bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu ilaç halı böceklerinden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Bu işleminden başka, spot tedaviler yarıklara ve çatlaklara saklanan halı böcekleri için en etkili bir yöntemdir. Böcek ilaçlarında bulunan IGR isimli böcek öldürücü düzenleyicileri, halı böceklerinin çoğalmasını kontrol altına almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar: bocek